SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Goblet 5806056
nr 580 6056
GOBLET
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm,
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
300
SEK 300
Monday April 27 2009
at 18:37:44
27/4 18:32:45
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
GOBLET
nr 580 6056
GOBLET
Estimate: | 300 |
Sold: | SEK 300 |
Monday April 27 2009 |
27/4 18:32:45 | 1 | Vinnande bud |
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal